Jak poznać, że starsi rodzice potrzebują pomocy?

Z procesem starzenia wiążą się określone symptomy. Jeśli zaczynamy zauważać je u naszych bliskich w podeszłym wieku, to sygnał, że prawdopodobnie potrzebują oni pomocy w codziennych sytuacjach życiowych. Jakie to znaki? Wyjaśniamy w tym artykule.

ZMIANY W WYGLĄDZIE
Symptomy starości stosunkowo najprościej dostrzec w lustrze. W tym przypadku mowa jednak nie o charakterystycznych dla seniorów zmarszczkach czy wiotczejącej skórze, a o zaniedbaniach. Sygnałem będzie tu nieogolony mężczyzna lub kobieta w brudnym, niezmienionym przez kilka dni ubraniu lub takim, które dobrane jest niewłaściwie do pogody.

Zaniedbania mogą wynikać z faktu, że czynności higieniczne stały się naszych starszych bliskich uciążliwe. Robienie prania czy wzięcie prysznica zaczęło sprawiać im tyle kłopotu, że unikają tego typu czynności.

NIEDOKOŃCZONE PRACE
Porządek tylko w połowie szafy, wyciągnięty odkurzacz, nieskończone prace w ogrodzie. Innymi słowy wszystkie niedokończone i pozostawione przez seniora prace czy działania mogą być symptomem starzenia się, a nawet początków demencji. Dla tego schorzenia charakterystyczne jest bowiem zapominanie nawet niedawnych zdarzeń.

O ile umycie jedynie połowy naczyń nie stanowi zagrożenia dla osoby w podeszłym wieku, o tyle zapomnienie o zostawionym na włączonej kuchence garnku może być dla niej zagrożeniem. Lepiej więc nie ignorować tego sygnału!

BŁĘDY W ZAŻYWANIU LEKÓW
Zażywanie leków w inny, niż zalecony przez lekarza sposób jest niebezpieczne dla zdrowia seniora. Dlatego też, jeśli z naszej obserwacji wynika, że lekarstw jest za mało lub za dużo i nie pomaga nawet wyznaczenie dla nich przestrzeni (np. szufladki w lodówce) – powinniśmy interweniować.

Starsze osoby często zażywają szereg medykamentów, co może być dla nich skomplikowane bez przypominania im o odpowiednich porach i ilościach.

BAŁAGAN W ŁAZIENCE
Zerwana zasłonka prysznicowa, pozwijany dywanik czy rzucony w kącie ręcznik. Z pozoru to tylko bałagan, ale warto zastanowić się w jakich okolicznościach powstał. Prawdopodobnie starsza osoba ma kłopoty w codziennej toalecie, np. we wchodzeniu i wychodzeniu z wanny i aby ułatwić sobie tę czynność chwyta się przedmiotów znajdujących się w otoczeniu. W takiej sytuacji seniorowi grozić może upadek, co na twardych, łazienkowych powierzchniach wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

PUSTA LODÓWKA
Dla osoby w podeszłym wieku gotowanie staje się coraz trudniejsze. Dlatego też seniorzy mogą mieć skłonność do odżywania się w niewłaściwy sposób. Sygnałem może być w tym wypadku pusta lodówka lub wypełniona niezdrowym, szybkim w przyrządzaniu jedzeniem.

To szczególnie ważne, bo właściwa, zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę dla zdrowia i samopoczucia osób starszych.

 

Powyżej opisane sytuacje to tylko niektóre z sygnałów mówiących nam o tym, że bliska nam osoba wymaga wsparcia. Całodobowa opieka domowa ze strony naszych doświadczonych opiekunek to gwarancja bezpieczeństwa i fachowej pomocy względem osób w podeszłym wieku.

 

DE