W domu Seniora

Wiele osób przez całe życie mieszka w jednym miejscu. Elementy architektoniczne, które nie sprawiały kłopotu za młodu, stają się udręką dla osoby w podeszłym wieku. To np. strome schody, brak podjazdu lub windy, ale także elementy wnętrza: wysoko zawieszone szafki w kuchni czy śliskie płytki w łazience. Kluczową rolę odgrywają dzieci osób starszych, które powinny przewidzieć zagrożenia jakie czekać mogą na starszych rodziców w ich mieszkaniu. 

Przystosowując dom do potrzeb osoby starszej należy zacząć od rekonesansu – przejść się po wszystkich pomieszczeniach i przewidzieć jakie potencjalne niebezpieczeństwa mogą grozić Seniorowi w danym miejscu. Warto wcielić się w Seniora i wyobrazić sobie sytuacje, w jakich na co dzień się znajduje. Należy przy tym uwzględnić dolegliwości, na jakie cierpi osoba starsza – np. dla Seniora chorującego na osteoporozę każdy upadek grozi złamaniem, szczególnie więc niebezpieczne będą dla niego śliskie i twarde powierzchnie.

Szczególną uwagę warto poświęcić łazience – to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do wypadków Seniorów. Pomieszczeniem, w którym osoba w podeszłym wieku łatwo może zrobić sobie krzywdę jest także kuchnia.

Warto sprawdzić na ile swobodnie można poruszać się po domu. Np. czy donica z kwiatkiem nie powoduje, że dostęp do okna jest utrudniony, a miejsce pralki w łazience utrudnia wchodzenie do wanny. Istotną kwestią jest również właściwe oświetlenie mieszkania.

Jeśli Senior cierpi na demencję zadbanie o jego bezpieczeństwo wymaga kilku dodatkowych kroków. To między innymi zabezpieczenie dostępu do palników elektrycznych, gazowych, głównych zaworów wody i innych źródeł energii oraz przedmiotów ostrych takich jak noże, krajalnice, żyletki, otwieracze do konserw etc. Należy też upewnić się, że chemia gospodarcza znajduje się poza zasięgiem osoby starszej.

Na mieszkanie warto popatrzeć nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale także wygody, użyteczności. Przykładowo w kuchennych szafkach znajdziemy bardziej i mniej potrzebne na co dzień sprzęty. Warto ułożyć je w ten sposób, by dostęp do rzeczy używanych najczęściej np. sztućców, kubków był jak najłatwiejszy i niewymagający ani kucania, ani wchodzenia na stołki.

Zmiany w mieszkaniu Seniora mogą niestety powodować jego opór – np. zmiana układu mebli, który obowiązywał od lat. Dlatego należy dokonywać ich z delikatnością i zrozumieniem oraz tłumacząc, że działania służą przede wszystkim bezpieczeństwu i wygodzie Seniora.

DE