Telefon dla Seniora?

Telefony komórkowe wydają się być domeną młodych ludzi, a seniorzy przyporządkowywani są raczej do grupy „technologicznie wykluczonych”. Czy na pewno? Podpowiadamy, w jaki sposób starsze pokolenie może korzystać z tej technologii i jak zawarte w telefonach rozwiązania mogą im pomóc. 

Posiadanie telefonu komórkowego staje się normą także w najstarszej grupie wiekowej. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej marek, które produkują modele zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach starszych. To bardzo ważne, bo wielość funkcji współczesnych smartfonów może być zbyt skomplikowana dla osób w podeszłym wieku.

Modele komórek przygotowane specjalnie dla seniorów to urządzenia o dużych wyświetlaczach i klawiszach, z czcionkami w dużych rozmiarach. Ich podstawową funkcją jest dzwonienie – w końcu to głównie dla tej potrzeby osoby starsze w ogóle korzystają z komórek. Pozostałe opcje są ograniczone do minimum.

Niektóre urządzenia dla Seniorów posiadają funkcję „SOS”, która pozwala na zaalarmowanie bliskich, że dzieje się coś niedobrego. Służy do tego osobny, specjalnie oznaczony klawisz, który wystarczy nacisnąć w sytuacji zagrożenia. Być może senior nigdy nie będzie musiał skorzystać z tej opcji, ale sama świadomość wezwania pomocy w razie potrzeby zapewni mu komfort psychiczny.

Faktem jest, że nie wszyscy seniorzy przekonują się do posiadania telefonów komórkowych. Stąd też nowe, pomocne rozwiązania stosowane są także w aparatach stacjonarnych, do których wiele osób starszych jest po prostu przyzwyczajona. Producenci dbają w tym wypadku nie tylko o wielkość klawiszy, czy napisów, ale także o odpowiednią głośność dzwonka. Niektóre modele poza sygnałem dźwiękowym wyświetlają także powiadomienia świetlne – to dobre rozwiązanie dla seniorów z poważnymi kłopotami ze słuchem.

Jaki model wybrać? By ułatwić odpowiedź na to pytanie polecamy artykuł dostępny tutaj, który zawiera zestawienie telefonów dla seniorów.

DE