Coraz więcej Polaków z chorobą Alzheimera

Według prognoz w 2050 roku już ponad milion Polaków będzie cierpiało na Alzheimera. To trzy razy więcej niż obecnie. Właśnie dziś, czyli 21 września, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób Chorych na Alzheimera, który ma wzbudzić dyskusję o pomocy chorym i zwrócić uwagę na stale rosnącą ich liczbę. 

Chorobę, która wynika z zanikania komórek nerwowych mózgu, opisał jako pierwszy w 1906 r. niemiecki psychiatra Alois Alzheimer. Mimo dalekiego postępu współczesnej wiedzy medycznej, wciąż nie są jasne przyczyny choroby, a leczenie w dalszym ciągu nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Co więcej, wbrew stereotypom, zaburzenie to nie dotyczy tylko osób starszych. Rzeczywiście, najczęściej rozwija się po 65. roku życia, jednak może dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Należy też pamiętać, że symptomy, jakie towarzyszą temu schorzeniu nie są normalnym objawem starzenia się.

Opieka nad osobą chorymi na Alzheimera, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach, wymaga obecności przy nich nieprzerwanie przez całą dobę. Wiąże się więc ona z niesłychanym wysiłkiem psychicznym i fizycznym, szczególnie że stan zdrowia podopiecznych, postępy choroby – zależą głównie od poświęcenia, wysiłku i wiedzy opiekunów.

DE