Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego na całym naszym kontynencie uznawany jest za Dzień Numeru Alarmowego 112. Zasięgiem systemu powiadamiania ratunkowego, z którym powiązany jest ten numer objęta jest cała Polska, więc w razie potrzeby każdy może z niego skorzystać. Niestety, często są to zgłoszenia fałszywe. 

Jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nieprawdziwe zgłoszenia stanowią prawie 80% wszystkich wykonanych telefonów, których w 2014 roku łącznie było ponad 21 milionów! Dlatego dzisiejsza data jest dobrą okazją do przypomnienia zasad dotyczących korzystania z numeru alarmowego, który został stworzony do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, w tym między innymi:

  • nagłe omdlenia i utrata świadomości,
  • poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie.

Numer 112 jest jednolity na terenie całej Unii Europejskiej. Na terenie naszego kraju funkcjonuje 17 centrów powiadamiania ratunkowego, które obsługują zgłoszenia alarmowe kierowane na numer alarmowy 112 z dowolnego miejsca w Polsce.

Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne, co więcej można wybrać go w telefonie nie posiadającym karty SIM.

Docelowo w Polsce wszystkie zgłoszenia kierowane na numer „112” przyjmowane będą przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego/wojewódzkich centrów powiadamia ratunkowego. Obecnie trwa budowa systemu, a połączenia alarmowe są głównie obsługiwane przez jednostki Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

DE