Seniorze! Nie daj się oszukać!

W mediach co jakiś czas głośno jest o przypadkach wyłudzeń pieniędzy metodą „na wnuczka”, których ofiarami stały się osoby starsze. Niestety to fakt, że seniorzy są częstym celem ataków oszustów, bazujących na ich chęci do pomocy i nieznajomości zasad bezpieczeństwa. Jak nie stać się ofiarą? 

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka” wykorzystują łatwowierność osób starszych i podając się za ich krewnych proszą o pomoc finansową. W tym celu dzwonią do swojej ofiary przedstawiając się jako osoba z rodziny i prowadząc rozmowę tak, aby przekonać seniora, że są osobą, za którą się podszywają. Wykorzystują różne „legendy” i metody mające uwiarygodnić ich jako członków rodziny.

Następnie, pod pretekstem nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, kradzież) lub niepowtarzalnej okazji (np. super promocja, szansa na zakup) lub innej pilnej potrzeby (np. konieczność spłacenia długu znajomemu) zwracają się z prośbą o pilną „pożyczkę” pieniężną. Jeśli osoba starsza, która pada ofiarą próby oszustwa ma wątpliwości co do wiarygodności i tożsamości telefonującego, oszuści wykorzystują szantaż emocjonalny: błagają o pomoc, płaczą. Wykonują też wiele krótkich telefonów, w małym odstępie czasowym, aby wywołać presję na poszkodowanym.

Jeśli uda im się oszukać seniora i ten wyrazi zgodę na pożyczenie pieniędzy proszą o przelew lub osobiste przekazanie. W drugim przypadku oszust przysyła „swojego znajomego” tłumacząc, że osobiście nie da rady odebrać pieniędzy.

Starsza osoba wierząc, że pomaga swoim bliskim zostaje okradziona.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Oto kilka zasad, o których należy pamiętać, aby nie stać się ofiarą metody „na wnuczka”. Przekażmy je swoim bliskim seniorom, szczególnie tym, którzy nie mają szansy posiąść takiej wiedzy samodzielnie.

  • Bądź czujny rozmawiając przez telefon. Miej na uwadze, że oszust może podszywać się za dowolną osobę – także Twoich krewnych i bliskich.
  • Nie ufaj nieznajomym.
  • Nigdy ani w żadnej formie nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Jeśli otrzymasz telefoniczną prośbę od osoby, która przedstawia się jako Twój bliski po zakończeniu rozmowy oddzwoń do niej. Upewnij się czy to rzeczywiście ona prosiła o pomoc.
  • Jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem – powiadom Policję, dzwoniąc na: 997 lub 112.

Więcej informacji na temat sposobów oszustów oraz zasad bezpieczeństwa znaleźć można na: www.oszustwanawnuczka.pl

DE