Seniorzy a upały

Lato w pełni. Ta przyjemna pora roku może być równocześnie bardzo niebezpieczna – szczególnie dla osób starszych. W dni, w których temperatura gwałtownie się zwiększa, należy pamiętać, by chronić organizm przed zbyt dużym przegrzewaniem.

Szczególna ostrożność zalecana jest dla osób, które cierpią na nadciśnienie i choroby serca. W godzinach największego słońca, czyli pomiędzy 11:00 a 16:00 powinni oni unikać wychodzenia na zewnątrz oraz w miarę możliwości przebywać w chłodnych pomieszczeniach

Jeśli konieczne jest wyjście na zewnątrz w czasie bardzo gorącego dnia, pomóc sobie można przez wybór jasnych, przewiewnych, najlepiej bawełnianych ubrań. Osoby starsze koniecznie powinny posiadać element garderoby służący do ochrony głowy przed słońcem – kapelusz lub czapkę. Przed wyjściem warto posmarować odkryte części ciała kremem z wysokim filtrem.

Warunkiem koniecznym w czasie upałów, który dotyczy każdego, a w szczególności seniorów jest picie zwiększonej ilości napojów. Polecane jest także by zamiast tych słodzonych i gorących popijać naturalne soki i wodę mineralną. Najbezpieczniej jest robić to regularnie, małymi łykami, tak by nie doprowadzić do odwodnienia. Minimalna dzienna dawka napojów w trakcie upałów to 2-3 litry.

Picie większej ilości wody to jednak zbyt mało by poprawić samopoczucie osoby starszej w czasie, gdy termometr pokazuje 30 i więcej kresek. Warto wówczas skupić się także na zmianie diety. Lepsze samopoczucie zapewnią dania lekkie, takie, w których główne składniki stanowią warzywa oraz owoce.

Upał jest prawdziwym wyzwaniem dla zdrowia seniora, dlatego też osoby zajmujące się osobami starszymi są przygotowane na to, by zadbać o swoich podopiecznych szczególnie w trakcie wysokich temperatur. 

DE