Demencja - gdy chory wymaga stałego wsparcia

Demencja czyli otępienie to choroba, która wpływa na pamięć, inteligencję, ale także osobowość i całe życie chorego. Jak można pomóc osobom dotkniętym tym schorzeniem? 

Demencja może objawiać się w powiązaniu z innymi chorobami i mijać w momencie wyleczenia głównego schorzenia. Często jednak to otępienie stanowi główny problem zdrowotny o charakterze progresywnym.

Schorzenie rozwija się w ciągu kilku lat. W tym okresie u osoby, której dotyka demencja pogłębiają się problemy z pamięcią, orientacją, następują zmiany osobowości. Trudności z zapamiętywaniem mogą objawiać się inaczej u różnych osób. Zdarza się, że osoby chore pamiętają sytuacje sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat, jednak nie są w stanie sobie przypomnieć co robili wczoraj. Inne objawy otępienia to ogólne osłabienie organizmu, brak energii, apatia, złe samopoczucie. Nasilające się objawy demencji prowadzą do sytuacji, w której chory traci umiejętność wykonywania nawet najprostszych czynności życiowych i coraz bardziej zdany jest na pomoc osób trzecich.

Opieka nad osobą starszą z demencją jest wyzwaniem. Osoba cierpiąca na to schorzenie może mieć problemy z rozpoznawaniem opiekuna – mówi Jarosław Smoczyński, Kierownik Działu Usług Opieki w Polsce, wieloletni pielęgniarz i opiekun osób starszych. Z powodu kłopotów z pamięcią i gubienia przedmiotów, może uważać, że jest okradana. Sytuacje takie są trudne, ale bardzo ważne jest, by reagować we właściwy sposób. Należy też jak najszybciej informować rodzinę chorego o problemach. 

Choroba jest niezwykle uciążliwa nie tylko dla osób, których dotyka. Bliskim chorego również nie jest łatwo. Dotknięci demencją mieszają fakty, mylą swoich bliskich. Nagle córka staje się panią w sklepie, a siostra wnuczką. Niestety bliscy często oskarżani są o kradzież pieniędzy i cennych rzeczy, czy też chęć otrucia w kontekście podawania leków. Opieka nad chorym staje się niezwykle uciążliwa.  

Istnieje bardzo wiele zagrożeń dla cierpiących na demencję, którzy mieszkają sami lub są pozbawieni opieki. Począwszy od problemów związanych z higieną czy też pomijaniem posiłków do zostawiania włączonych sprzętów zagrażających bezpieczeństwu: kuchenki, żelazka etc. W takich przypadkach nieodzowna jest czujność rodziny i zapewnienie z jej strony właściwiej opieki dla chorego, który wymaga stałego wsparcia. Jakub Stanek
fizjoterapeuta

DE