Urazy ręki – jak sobie z nimi radzić?

W naszej cywilizacji ręce są dla niektórych jedynym „narzędziem pracy”, dzięki któremu mogą funkcjonować. Jeżeli brakuje nam tego narzędzia, na przykład w przypadku urazu i unieruchomieniu kończyny, nie potrafimy wykonywać nawet codziennych czynności. Urazy ręki to niestety częsta dolegliwość, która spotyka seniorów.

Wystarczy niefortunnie postawiony przez seniora krok, by spowodować upadek i uszkodzenie ręki. Jego leczenie nie zawsze niestety jest proste. Występują bowiem schorzenia, które pomimo leczenia nie znikają, a czasem objawy tej choroby ulegają pogorszeniu i uniemożliwiają pacjentowi samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Przykładem takiego schorzenia jest zespół Sudecka czyli pourazowe rozrzedzenie kości. 

ZESPÓŁ SUDECKA – NIEPRZYJEMNA KONSEKWENCJA URAZÓW

Zespół Sudecka dotyczy najczęściej okolic nadgarstka i powoduje znaczne ograniczenie możliwości ruchu. Jego przyczyną może być uraz, unieruchomienie czy też zabieg operacyjny. Najczęściej jednak jest on wynikiem powikłania po złamaniu, do którego dochodzi w momencie upadku.

Algodystrofia, czyli zespół Sudecka, jest chorobą, której przyczyny niestety nie są do końca znane, a co się z tym wiąże sposób leczenia nie jest jednoznacznie określony. Wiadomo natomiast, że choroba składa się z trzech  faz: ostrej, tzw. dystrofii oraz zaniku. Cały proces może trwać nawet 1,5 roku!

NIEZBĘDNA POMOC FACHOWCÓW

W pierwszej fazie urazowi towarzyszy piekący ból. Skóra jest błyszcząca, napięta, ciemnoczerwona lub fioletowa. Dochodzi wówczas do stopniowego zaniku mięśni i ograniczenia ruchomości w stawach. Niestety objawy te oraz konieczność unieruchomienia chorego odcinka kończyny często uniemożliwiają choremu na samodzielne wykonywanie codziennych czynności. W tym okresie szczególnie zaleca się pomoc fachowców – regularne masaże czy też wykonywanie ostrożnych ćwiczeń. 

Rehabilitacja kończyny objętej Zespołem Sudecka jest jednym z trudniejszych wyzwań rehabilitacji - dla rehabilitanta i pacjenta. Im wcześniej zaczniemy leczenie tym większe szanse na cofnięcie się objawów choroby. Głównym celem terapii jest zmniejszenie istniejących dolegliwości bólowych i poprawa funkcji całej kończyny.               

ŁAGODZENIE BÓLU

Seniorzy cierpiący na tę dolegliwość mogą złagodzić ból poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Często pacjentom z Zespołem Sudecka zalecane są także okłady z lodu. Wśród zaleceń pojawiają się czasami również kąpiele w lodowatej wodzie lub okłady z zimnej borowiny, a nawet schładzanie zimnym powietrzem. 

WYTRWAŁOŚĆ KLUCZEM DO SUKCESU

Główną bronią w tym rodzaju rehabilitacji są odpowiednie ćwiczenia - nie tylko w bezpośredniej bliskości procesu chorobowego. Równie ważną rolę pełnią masaże: limfatyczny i klasyczny. Dużą trudnością w trakcie jej prowadzenia jest towarzyszący ból, którego niestety nie da się uniknąć podczas wykonywanych ćwiczeń.

Długość rehabilitacji zależy oczywiście od intensywności objawów. W przypadku łagodnych objawów może ona trwać ok. 2 miesięcy. Jeśli mamy do czynienia z ostrym przebiegiem choroby rehabilitacja może potrwać  od 6 miesięcy do nawet 1 roku.

 

Jakub Stanek
fizjoterapeuta

DE