Opiekun osoby starszej – czyli…

Ze względu na starzejące się społeczeństwo potrzeba coraz więcej osób, które dzięki swoim kwalifikacjom będą mogły właściwie zająć się potrzebującymi seniorami. Kim jest opiekun osoby starszej i jakie cechy powinien posiadać?

Praca w tym zawodzie staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Warto wiedzieć, że polscy opiekunowie osób w podeszłym wieku cenieni są poza granicami kraju jako dobrze wykwalifikowani pracownicy. Opiekunowie nierzadko stają się rodziną dla podopiecznego. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z usług rzetelnych firm oferujących opiekę sprawdzonych kandydatów. 

Istotą pracy opiekuna osoby starszej jest świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie w podeszłym wieku. W ich ramach mieści się pomoc w codziennych czynnościach domowych, organizacja gospodarstwa domowego, przygotowywanie posiłków, czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób niepełnosprawnych. Opiekun to także towarzysz, który dba o dobry nastrój podopiecznego.  

Osoba pracująca jako opiekun daje rodzinie podopiecznego szansę na bezpieczny sen. Jest gwarantem tego, że osoba starsza jest traktowana z należytą troską i szacunkiem. Opiekunowie osób starszych doskonale wiedzą jak postępować przy problemach zdrowotnych czy jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Posiadają także wiedzę dotyczącą pielęgnacji osób starszych oraz przewlekle chorych. Znają zasady żywienia seniorów, osób z określonymi schorzeniami, niepełnosprawnych. 

Opiekun osoby starszej to osoba, która poza dobrymi kwalifikacjami posiada odpowiedni zestaw cech. Zajęcie to wykonują osoby cierpliwe, ze zdolnością do empatii. Są jednocześnie dokładne i sumienne. Wiedzą, że ze względu na specyfikę swojej pracy muszą wykonywać ją niezwykle odpowiedzialnie. 

DE